Czym jest content marketing i jak go wykorzystać do promocji swojego sklepu?

Przedsiębiorcy zastanawiają się nad tym, jak reklamować firmę, aby pozyskać nowych klientów, zwiększyć rozpoznawalność marki, budować pozytywny wizerunek. Wszystko to ma na celu generowanie jak największych zysków. W przypadku sklepu internetowego możliwości jest wiele, bo do dyspozycji są rozmaite narzędzia reklamowe. Warto wykorzystać przede wszystkim potencjał drzemiący w content marketingu, który umiejętnie prowadzony pozwoli zbudować bogatą bazę lojalnych klientów. Marketing treści najlepiej powierzyć doświadczonym profesjonalistom, aby prowadzone działania były rzeczywiście skuteczne. Konkurencja na rynku jest obecnie ogromna, dlatego przebicie się przez nią stanowi nie lada wyzwanie.

Czym jest content marketing i dlaczego warto w niego zainwestować?

Content marketing to obecnie jedno z kluczowych narzędzi reklamowych. Dotyczy to tworzenia wartościowych treści, które są przydatne i atrakcyjne dla odbiorców. Za ich pomocą możliwe staje się wzbudzenie zainteresowania wśród potencjalnych klientów, skłonienie ich do działania. Treści muszą odpowiadać na potrzeby odbiorców, dostarczać im informacji, których potrzebują i szukają. Content marketing może mieć formę porad, rozrywki. Umożliwia przekazywanie rozmaitych informacji, budowanie pozytywnego wizerunku i trwałych relacji z odbiorcami, wchodzenie w interakcje z nimi, poznawanie ich potrzeb i preferencji. Za pomocą poradników można przekazywać treści eksperckie, związane z firmową ofertą. Ich nadrzędną funkcją jest edukowanie, dostarczanie poszukiwanej wiedzy. Warto skorzystać z takiej formy content marketingu, jeśli chce się wesprzeć pozycjonowanie. Kolejną opcją są firmowe blogi, na których mogą pojawić się artykuły z poradami, wiadomościami branżowymi, aktualnościami z życia wewnętrznego firmy.

Blogi to wspaniałe narzędzie do komunikowania się z klientami, które służy także do powiększenia grupy lojalnych odbiorców. Jeśli firma będzie zamieszczała specjalistyczne wpisy, to może kreować się na eksperta w danej branży. Treści mogą być publikowane nie tylko na firmowej stronie i blogu, ale też na serwisach zewnętrznych, co zwiększy zasięg działania. Popularne jest zamieszczanie artykułów sponsorowanych na innych stronach promujących markę/produkt/usługę. Umożliwiają pozyskanie wartościowych linków, co ma szczególne znacznie w przypadku pozycjonowania. Content marketing przybiera różne formy: wywiadów, recenzji, rankingów, opisów produktów w sklepie internetowym, newslettera, treści w mediach społecznościowych, case study, referencji, FAQ, elektronicznych materiałów szkoleniowych, for internetowych, podcastów, nagrań wideo, infografik, social bookmarkingu, webinarów itd. Content marketing pozwala zwiększyć ruch na stronie, budować pozytywny wizerunek marki, pozyskać leady, zwiększyć sprzedaż i liczbę zadowolonych klientów.

Skuteczny marketing sklepu online

Podczas tworzenia content marketingu należy mieć na uwadze to, aby edukował, bawił, inspirował, przekonywał. Pierwszym krokiem będzie opracowanie strategii działania. Należy określić grupę docelową, do której będą kierowane treści. Istotne jest to, aby były one odpowiedzią na potrzeby potencjalnych klientów. Kluczowe będzie sporządzenie szczegółowego profilu konsumenta, mając na uwadze między innymi jego płeć, wiek, miejsce zamieszkania, zainteresowania, wykonywany zawód itd. Dopiero potem można przejść do przygotowania wartościowego contentu. Istotne jest to, aby był on przyjazny zarówno internautom, jak i wyszukiwarkom internetowym. Należy dobrać odpowiednie frazy kluczowe, mając na uwadze zapytania wyszukiwane przez użytkowników. Za pomocą odpowiednio stworzonego marketingu treści można zwiększyć widoczność firmowej strony w Google. Treści muszą być pisane przystępnym językiem, dopasowane do miejsc, w których są publikowane. Kluczowymi kwestiami podczas tworzenia content marketingu są: rzetelność, unikalność, wiarygodność, przydatność, uniwersalność, atrakcyjność wizualna. Treści muszą zostać zoptymalizowane pod kątem SEO.